Kenyerek

Kovászos sajtos stangli

Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy kedvencem volt, gyakran betértem venni belőle…

Amint belépsz a Spárba, megcsap a levegőben terjengő sajtos stangli illata, elindulsz a pékség felé és abban reménykedsz maradt még a sütőből frissen landoló meleg stanglikból. Ahogy kilépsz az ajtón rögtön belenyúlsz a szatyrodba és kikutatod a zsírral enyhén átitatódott meleg papírzacskó tartalmát. Letöröd a stangli végét és menet közben míg haza érsz szépen elmajszolsz legalább egyet belőle… ismerős?

Na erről a sajtos stangliról beszélek. Mióta Angliaban élek nem ettem és már szinte el is feledtkeztem róla. Pontosan addig a vasárnapig amikor is a kis “mini kovász laborunk” össze nem jött egy karantén online sütés erejéig és bedobtam a következő alkalmunk témáját! Sajtos stangli?!

A recept megalkotása annyira nem volt egyszerű! A Spáros stangi feladta a leckét… Azt az ízt és állagot kerestem amire évekkel ezelőttről emlékeztem… hááát! Azt kell, hogy mondjam ez a recept túlszárnyalta elvárásaimat, számomra ez a tökéletes stangli recept! Nem beszélve arról, hogy sokkal egészségesebb hiszen kovászos, tudod mi van benne és minden tartosító szertől mentes!

A recepthez nem kell semmi extra, csakis az általánosan otthon is megtalálható mindennapi alapanyagok. Kézzel dagasztok. Igazából már nagyon ritkán fordul elő, hogy gépet használok hacsak a kenyér természete azt nem igényli.

A tésztát dagasztás után kétszer hajtom óránként a Szabi a Pék-től tanult módszer alapján. Végig melegen tartom és így egy napba bele is fér a recept. Bármilyen sajtot használhatsz ami olvadékony,  de ajánlom a cheddar sajtot, mert irtó jó ízt ad a stangliknak.

A elő formázásnál azt a technikát használom amit még annak idején a Hokkaido kenyér receptemnél használtam, úgy néz ki nagyon beválik ennél a receptnél is. A készre formázás is nagyon egyszerű, szükséged lesz hozzá egy nyújtófára.

A stangli előformazása

A stangli végső formázása

Kovászos sajtos stangli


Ebből a receptből 5 stangli lesz, de nyugodtan oszd kisebbre vagy akár nagyobbra a tésztát. Reggel kezdem el a receptet így előző este lefekvés előtt etetem a kovászt.

A stangli alapanyagai:
  • 300g magas fehérje tartalmú kenyér liszt átszitálva ( Marriage’s very strong )
  • 130g aktív kovász ( előző este 10g kovász + 75g liszt + 55g víz )
  • 150g langyos tej
  • 15g cukor
  • 70g tejföl
  • 2 ek étolaj
  • 8g só
  • 30g szoba hőmérsékletű vaj
  • 100g cheddar vagy valamilyen finom olvadékony sajt, reszelve ( Trappista, Edam, Karaván )
  1. Első lépésben felmelegítem a tejet ( 30 C ) és eloszlatom benne a cukrot majd alaposan elkeverem a liszttel, kovásszal és a tejföllel. Pár percig gyúrom majd a végén hozzá adom a két evőkanál olajat. Folytatom a gyúrást addig míg a tészta össze nem áll és az összes olaj szépen fel nem szívódik a tésztában.
  2. 20 percet pihentetem majd hozzá adom a sót és a vaj felét. A tészta ennél a pontnál nagyon szépen engedelmeskedik a gyúrásra. Két részletben adom hozzá a vajat. Kb 8-10 perc intenzív gyúrás után szép sima, kellemes tapintású, lágy tésztát kapok.
  3. Tálba teszem és egy órát kelesztem letakarva 26-28 C fok között. Enyhén meglisztezem az asztal felületét és kiborítom a tésztát. Kihúzogatom a széleit amíg egy kb 40×40cm nagyságú négyzetet kapok. Csinálok egy boríték hajtást rajta. A tészta jobb harmadát középre hajtom majd a tészta bal oldalát ráhajtom az előzőre, így kapok egy hosszabb téglalap alakot. Következő lépésben feltekerem  mint egy csigát, közben húzok rajta párat hogy minnél feszesebb legyen ( lásd képeket feljebb ).
  4. Egy óra pihenő után ismét megismétlem a “csigahajtást” majd megy vissza a melegre pihenni még egy órát. Ennél az állapotnál a tésztám már szép levegős és állagra puha paplan szerű.
  5. Felosztom a tésztát 5×140g-os darabra és megcsinálom az előformazást. Kilapigatom a tészta darabot, hogy kb egy kis négyzet alakot kapjak, behajtom két szélét középre, majd feltekerem a rövidebbik oldaláról kezdve ( lásd a stangli előformázását feljebb a képeken ).
  6. 20 perc pihenő után megcsinálom a végső formázást. Nyújtófa segítségével kinyújtom a kis csigákat egy kb 10×15 cm nagyságú téglalapra majd a hosszabbik felétől kezdve ismét felgöngyöltöm és össze csípem az alját ( lásd a stangli végső formázását feljebb a képeken ). Tepsire teszem őket 1 – 1,5 cm távolságra majd meleg, gőzős helyen 1,5 – 2 órát kelesztem. Én általában a sütőt használom erre a célra egy forró, gőzölgő pohár vízzel.
  7. A tészta gyönyörűen megkel, tapintásra puha és a stanglik összeérnek a idő letelte után. Már csak annyi van hátra, hogy megszórjam őket a reszelt sajttal és 250C-ra elő elégített, gőzős sütőbe toljam őket. Amint bemennek a sütőbe lejjebb kapcsolom a hőfokot 190C-ra és 22-24 perc alatt készre sütöm őket. Én végig gőzzel sütöm, így a stanglik puhák maradnak.

Pihe puha, foszlós bélzet keveredik a ropogósra sült enyhén pirult ízű sajttal… a végeredmény sajtos stangli a javából!

Enjoy!

 

 

 

Kovászos sajtos stangli was last modified: május 11th, 2020 by Kinga
Kinga

Share
Szerző
Kinga

Recent Posts

Glutén mentes banán torta, miso karamel

Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz?  Garantálom ez a verziót is ugyan…

3 év ago

Sake kasu & szezám kréker

Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…

4 év ago

Hojicha & amazake zabkeksz

Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…

4 év ago

Sake kasu sajttorta

Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…

4 év ago

Pihe puha sake kasu shokupan

Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…

4 év ago

Tartósított perilla ( Shiso ) levelek

Ismered a perilla levelet? Googliznom kellett a nevét, mert nem tudtam magyarul, elvileg hívják japán …

5 év ago