Tofuval készült édes rizs golyók avagy tofu dango japánul. Egy nem minden napi wagashi amit gyakran a tea mellé szervíroznak Japánban.

A dango nagyon népszerű édesség, egész évben fogyasztható és rengeteg fajtája létezik. Szinte mindegyikre jellemző, rizsből illetve rizslisztből készül, de a Hokkaidó tartományból származó variációt például burgonyalisztből készítik. Általában bambusz pálcikára szúrják fel őket ( 3-5 db ) és tájegységtol, évszaktól függően különböző ízesítéssel és feltétekkel szervírozzák.

Ismertebbek közé tartozik a

  • Mitarashi dango ( cukorral és/vagy mirinnel édesített szójaszószos szósszal  leöntve )
  • Hanami dango ( nagyon populáris cseresznyefa virágzáskor, 3 féle ízű és szinű dango )
  • Goma dango (darált és édesített fekete szezámmal )
  • Azuki dango ( édesített azuki babbal )
  • Kinako dango (édesített pörkölt szójabab liszttel ) csak egy párat említve.

Ez a variáció tofuval készül ami szerintem ad egy nagyon jó ízt ennek a finom édességnek. Különlegessége még az is, hogy kinako lisztbe azaz pörkölt szójabab lisztbe forgatom ( kinako tofu dango ) és Okinawábol származó fekete cukor sziruppal tálalom. Az íz kombináció elképesztően finom, emlékeztet az különleges édességekre amit Japánban kóstoltam.

tofu dango

Ebben a receptben Joshinko rizslisztet használok ami tökéletesen megfelel tofu dango készítésére. Ez a rizsliszt japán rövid szemű rizsből készült ami ad egy enyhén keményebb textúrát a golyóknak. Ha a nyúlósabb és puhább változatát szeretnéd készítsd fele Joshinko és fele Shiratamako ( ragacsos rizsliszt) lisztekkel.

Ismered az okinawai fekete cukrot? Japánul kokuto, az ország déli részen elhelyezkedő híres cukornád földjeiről származik. Alacsony feldolgozottságú nádcukor ami nagyon magas százalékban tartalmaz ásványokat mint kalcium, vas, kálium. Robosztus, enyhén füstös, mély íze ad a mai desszertemnek egy extrém ízvilágot…

tofu dango

tofu dangotofu dangotofu dangotofu dango

Kinako tofu dango okinavai fekete cukor sziruppal


A recept nagyon egyszerű és gyors. Kb 5 adag lesz ebből a mennyiségből, de persze attól is függ mekkorára készíted a golyókat. Én a saját tofu receptemet használom ennél a receptnél, nagyon jól  működik és az íze is sokkal jobb a házi készítésűvel. Természetesen elkészíthetned boltival is. Ajánlatos silk, soft vagy közepe s tofut vásárolni, viszont a rizsliszt mennyisége enyhén eltérő lehet…

Tofu dango:
  • 200g közepesen kemény tofu
  • 125g Joshinko rizsliszt
Okinawai fekete cukor szirup:

Szükséged lesz még egy pár kanál kinako pörkölt szójabab lisztre is elkeverve egy evőkanál porcukorral, hogy a golyókat beleforgasd.

  1. Első lépésben elkészítem a tofu golyókat. Mielőtt felvágom a tofut két papírtörlő között hagyom fél órát lecsöpögni. Egy tálba mérem a rizslisztet majd hozzá adom az össze vágott tofut. A kezemmel összemorzsolom és pár perc alatt egy puha, nem túl ragacsos tésztát kapok. Ha a tészta túl puha és nem alkalmas formázásra apránként adj meg hozzá rizslisztet.
  2. Felteszek egy edény vizet forralni. Kisebb dió nagyságú golyókat formázok belőle és kétszerre főzöm ki a mennyiséget. Addig főzöm míg a golyók feljönnek a víz tetejére plusz még egy percig!
  3. Jeges vízbe teszem őket, és hagyom teljesen lehűlni.
  4. Közben elkészítem a fekete cukor szirupot. Az összes hozzávalót egy kisebb, vastag aljú lábasba mérem és elkezdem lassan melegíteni. Csak az elején keverd, habozni fog, hagyd a cukrot teljesen elolvadni és a folyadékot szirup állagúra redukálódni.
  5. Vedd ki a golyókat a vízből és papírtörlőn itasd le őket, majd forgasd bele a kinako lisztbe mixbe.

Tálald őket azonnal a finom Okinawa fekete cukor sziruppal! Ha kedved tartja fűzzd fel 3-5 darabot bambusz pálcikára és úgy öntsd rá a szirupot.

A tofu dango eláll 2 napig szobahőmérsékleten, letakarva. Nem ajánlatos hűtőbe tenni mert megkeményedik.

Enjoy!

tofu dangotofu dangotofu dangotofu dangotofu dangotofu dangotofu dango