Italok

Hojicha latte

The English version of the of the hojicha latte recipe is beneath the Hungarian post.

Hallottál már a hojicha latte-ról? A hojicha nem más mint japán zöld tea amit magas hőfokon kerámia edényben faszén felett pörkölnek. Készülhet zöld tea levélből ( bancha-a száron alacsonyabban elhelyezkedő levelekből) vagy zöld tea ágból ( kukicha ). Az én kedvencem a levél, itt ennél a receptnél is ezt használom. A teát egyenesen Nara-ból ( Uji az egyik leghíresebb tea ültetvény, Nara és Kyoto között ) hoztam ahonnan is ez a tea különlegesség származik és ahol először kóstoltam a hojicha latte-t.

A hojicha egy alacsony koffein tartalmú tea, fogyasztása rengeteg jótékony hatással jár nem beszélve arról, hogy nagyon finom akár hidegen vagy melegen fogyasztva. Amit nagyon szeretek benne, hogy az íze nem túl hivalkodó, kellemes ivású, viszont enyhén füstös és édeskés.

Japánban szinte bármilyen étterembe betérve teával kínálnak. Nem kévés alkalommal találkoztunk hojicha teával ill, zöld teával, hajdina és szójabab teával is gyakran kináltak. Külön élmény, hogy nem adják hozzá a számlához és szintén szó nélkül utántöltik.

Elkészítése nagyon egyszerű, de nem árt betartani néhány alap szabályt. Fontos a víz hőmérséklete és a tea levél áztatási ideje. A tippet megbízható forrásból, egyenesen a tea árustól kaptam. A teás pohár amit általában használok kb 100ml térfogatú ( btw, imádom ezt a stílust a kávémat is ebből iszom reggelente! Tökéletes méret egy finom erős kávé + gőzölt tej kombóhoz ).

Hojicha tea és latte


A tea készítéséhez egy kb 300ml-es kannát használok ami 3-4 személyre elegendő. Az első főzet a legerősebb, de jó ha tudod, hogy kétszer sőt háromszor is lefőzheted ugyanazt a teafüvet. Minden egyes főzéskor hagyd egy kicsit tovább ázni.

A hojicha teaához szükséged lesz

  • 5g hojicha teafű
  • 300ml 85-90 C forralt víz
  • gőzölt tej ha szeretnél hojicha latte-t készíteni
  1. Először felforralom a vizet és megvárom míg a hőmérséklete visszaesik 85-90 C fokra. Beleteszem a teafüvet a teáskannába és ráöntöm a vizet. Összesen 30-40 másodpercig áztatom a tökéletes hojicha élményért és rögtön kiöntöm a poharakba.
  2. Minden pohárba öntök egy keveset és addig ismétlem míg az összes tea el nem fogy a teáskannából. Ezzel A módszerrel biztosítom, hogy minden pohárba ugyan olyan erősségű és hőmérsékletű tea kerüljön.
  3. A hojicha latte-hoz 2 percig áztatom a tealeveleket majd poharakba töltöm a teát ezúttal kb 3/4-ig. Használd a kedvenc gőzölt tejedet ( nut milk ha vegán vagy, vagy ha azt szereted ) és öntsd fel a poharat vele. Én szeretem meghinteni fahéjjal, de ez ízlés kérdése.

Ha szereted a cold brew ( hideg főzet ) teákat miért nem próbálod ki hojicha-val is? Tedd a teafüved egy minimum egy liter nagyságú üvegbe és önts rá egy liter vizet. Tedd éjszakára vagy legalább 8 órára a hűtőbe és élvezd ezt a csodálatos teát másnap, a nap bármely szakaszában. Nagyon finom jegesen is. Én édesítés nélkül szeretem, de ez már az ízlésedre van bízva!

Enjoy!

Hojicha tea and latte


Have you ever heard of hojicha tea? Hojicha is a Japanese green tea that instead of steaming the leaves and keep them bright green ( macha ), it’s traditionaly roasted in a ceramic pot over charcoal. This is where is the unique flavour and beautiful colour comes from. Slightly Smokey, sweet and nutty flavour goes well with the steamed milk as hojicha latte, or just enjoy by itself even as a cold brew.

I met with this tea when we were in Japan the first time and I fell in love with it. I’m a big coffee fan, but since then I like to build in my day at least one tea instead of a coffee. It is much healthier and good to know that it has only a small amount of caffeine in it.

In Japan nearly every restaurant we went offered some kind of tea as a welcoming drink. This tea was one of them amongst the genmaisha, buckwheat, black soy bean, kukicha and green teas. I loved it! Oh, btw the welcoming tea is always free and there is a free refill too!

Now, for the hojicha tea you will need a small tea pot ( mine is about 300ml ), ideally with a filter in it. The tea brewing is very simple but for the best results it is good to follow some important rules. I brew my hojicha always in the same way. My tips came from a tea vendor, who was selling her organic tea leaves from her Uji farm in Nara. She was so kind and patient to explain to me how is the „magic ” works. I still follow her advice…

Here is how I brew my hojicha, you will need

  • 5g hojicha loose leaf tea leaves ( I’m using tea leaves from an organic farm from Uji )
  • 300ml 85-90 C boiled water
  • for the latte steamed milk of your choice
  1. First, boil the water and wait to cool down to 85-90C. Put the tea leaves into the teapot and pour over the hot water. Steep it for only 30-40 seconds and immediately pour your tea in cups.
  2. Start with a little one and distibute equally between the cups until the teapot is empty. This way everybody going to have the same temperature and strong tea. Do not throw away the tea leaves!
  3. For the latte I steep my tea leaves for two minutes and drink it with steamed milk ( 75% of tea and 25% milk in the cup ).

Did you know that you can brew the tea leaves two or even tree times? You just need to steep it for a bit longer.

If you like cold brew tea, why don’t you try it with hojicha? Put 5g of tea leaves in a bottle and add about a liter of cold water. Put it in the refrigerator overnight or at least 8 hours. Enjoy cold brew hojicha any time of the day.

 

 

 

 

 

 

Hojicha latte was last modified: június 5th, 2019 by Kinga
Kinga

Hozzászólások megtekintése

  • Kukichabol is ugyanigy keszitened? Kaptam egy zacskoval. Koszonom!

    • A kukicha is egy finom tea, valószínű hosszabb ideig áztatnám vagy akár par percig főzném az ágakat. A folyamat többi része ugyan az lenne! 😊

Share
Szerző
Kinga
Címkék: Japántea

Recent Posts

Glutén mentes banán torta, miso karamel

Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz?  Garantálom ez a verziót is ugyan…

3 év ago

Sake kasu & szezám kréker

Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…

4 év ago

Hojicha & amazake zabkeksz

Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…

4 év ago

Sake kasu sajttorta

Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…

5 év ago

Pihe puha sake kasu shokupan

Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…

5 év ago

Kovászos sajtos stangli

Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…

5 év ago