The English version of the pickled cherry blossoms ( sakura ) recipe is
beneath the Hungarian post.
Hatalmas és dicső napra ébredt Japán idén május elsején. Az ország új érába lépett és ezzel együtt az új császár is elfoglata apja helyét. Valószínűleg egész Japán cseresznye virág ( sakura ) teát ivott aznap ünnepelve a beköszöntött harmónia és béke időszakát, Reiwa-t.
A japánok cseresznye virághoz fűződő viszonya legendás. Minden évben megünneplik a virágzását országszerte a hanami azaz “virág nézés” keretében. Számukra a virág a mulandóság a folyamatos megújulás és az újjászületés körforgását jelképezi. Japán útjaim során szinte mindenhol találkoztam vele, szimbólumként, ételben, italban…
Soha nem gondoltam volna, hogy a sózott sakura virág tud ennyire csodásan illatos lenni. A pici üvegcse amiben tárolom a virágokat gyakran a kezembe akad miközben teszek veszek a hűtőben, imádok beleszippantani. Az illata kellemes, csodásan cseresznyés, édes, enyhén mandulás ugyan akkor friss tavaszi és felidézi bennem gyerekkorom cseresznye befőttjeinek illatát amik ott lapultak a spájz polcain a téli időszakra.
A recept, ha nevezhetjük annak nagyon egyszerű de kb egy hetet vész igénybe. Szerencsés vagy ha van a kertedben egy szépen virágzó cseresznye fa és nyomon követheted a virágzást. A legjobb ha nem teljes virágzáskor szeded le a virágokat hanem, kb a 70-80%-os virágzási stádiumban. Válaszd a több rétegű ( a szirmok több rétegben helyezkednek el a bibe körül ) cseresznye virágot és nem pedig az egy rétegűt vagy 5 szirmosat. Használj jó minőségű tengeri vagy himalájai sót és semmi képpen asztali vagy jódozottat.
Tradicionálisan szilva “ecettel” készül amit volt szerencsém beszerezni Japánban egy apró üzletben Hakone-ban. Legalább egy fél órát töltöttem el ott, böngészve a polcok és az érdekesebbnél érdekesebb tartósítási eszközök és alapanyagok között. Az üzlet tulajdonosa annyira kedves és segítőkész volt, hogy egy rakás tippet adott az ecet használatáról.
Az ecet ami valójában nem ecet. Az umeboshi ( sózott zöld sárgabarack ) készítésekor keletkező folyadékot használják a tartósított sakura készítéséhez. Előfordulhat, hogy a beszerzése gondot okozhat hacsak nincs egy jó ismerősöd Japánban, illetve az Amazonon találsz.
Szükséged lesz egy befőttes üvegre és egy súlyra ami belefér az üvegbe is. Ne legyen túl nehéz, különben összetöri a virágokat.
Ha szeretnél sakura teát készíteni, moss át 2-3 virágot személyenként hideg vízben. Tedd át a kedvenc csészédbe és önts rá 80 C-os vizet majd hagyd ázni 3-4 percig.
Ne felejts el beleszagolni minden nap! 🌸
Enjoy!
Hanami means “flower viewing” in Japanese and one of the most celebrated time in Japan. This ancient relationship between cherry blossoms and the Japanese people is sacred and deeply cultural. The cherry blossoms represents the beginning of the spring, the renewal and the cycle of the fleeting nature of life. If you only choose to visit Japan once in your life choose this time of the year and join to the celebrating Japanese people.
You are very lucky if you have a beautiful cherry tree ( Japanese ) in your garden, you can follow the blooming. Pick the flowers when they are not in full bloom yet. To make this recipe it takes about a week and you will only need sea salt and ume “plum vinegar”. This vinegar is really not a vinegar it is actually made with unripened green apricots. The brine is a by product of the umeboshi aka salted plum.
I made mine in about a liter sized jar and pressed down the flowers with a fit in size ramekin.
To make sakura cha, use 2-3 flowers per head. Soak them in a little cold water for a minute or two and transfer the flowers to your favourite cup. Pour over hot water ( 80 C ) and let it steep for 3-4 minute! Enjoy this unique type of tea!
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…
Hozzászólások megtekintése
Szia 😀
Ez a “szilva ecet” ( umezu brine ) helyettesíthető valamivel? Köszönöm a választ: Judit 🌸
Szia Judit!
Az autentikus íz elérése érdekében nem ajánlanám helyettesíteni illetve nem tudok rá jó helyettesítőt.
Az Ázsia bt online üzletéből rendelhető ill amazonon keresztül is ( Keresd a Clearspring márkát az a legelterjedtebb ) 😊