Fermentáció

Amazake avagy Japán édes fermentált rizs

Első élményem az amazake -val Japánban volt amikor is meglátogattuk a szamuráj kastélyt Matsumotoban. A kastély látogatása után bementünk a kis ajándék boltba ahol megakadt a szemem egy kis üvegen. Meglepetésemre angolul is ki volt írva a neve pár dolognak, így biztosan tudtam amazakét veszek. Megmondom őszintém nem voltam nagyon odáig érte és mindjárt az is kiderült miért…

Amazake két féle képpen készülhet. Talán a legismertebb fajtája a koji-val együtt készült ( “fermentált”) édes változat amit én is elég gyakran készítek és a legtöbb szó erről a változatról lesz ebben a posztban. A másik fajta előállításához sake kasu azaz a sake készítésből vissza maradt enzimekben, mikrobákban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag “mellék terméket” használják. Az íze enyhén édes savanykás és alkoholos a sake miatt és cukorral van édesítve. Az íze annyira nem volt nyerő számomra, de ha lehetőséged van kipróbálni egyszer legalább tedd meg hátha neked ízleni fog.

Japonica rizs

Rizs porridge ( kása)

Saját készítésű koji ( kome koji )

45 perc után

4 óra után

Az amazake természetesen édes, koji-val ( Aspergillus Oryzae ) “fermentált” rizs. Lehet, hogy tévesen nevezem fermentáltnak.Mivel az amazake készítési folyamat alatt a hőmérséklet 60 C fok körül ezért valószínű se Lakto baktérium sem pedig egyéb penész gomba nem élné túl. Talán helyesebben nevezzük transzformációnak a folyamatot ahol is az enzimek végzik a dolgukat.

Egészségre gyakorolt hatása elismert tény. Tartalmazza a megmaradt jotekony enzimeket, különböző vitaminokat, folsavat. Japánban széles körűen használják a szépségiparban is. Tradicionálisan március 3-án fogyasztják Japánban a Doll fesztiválon, illetve találkozhatsz vele ryokan-okban ( Japán vendégház ) is az év bármely szakaszában. Kínálják hidegen és melegen is évszaktól függően.

A kojit már egy jó ideje saját magam készítem, sokkal ekonomikusabb és imádom magát a folyamatot is. Az amazake készítéséhez amiláz erősségű kojit használok ami tökéletes az amazakéhoz, igazán édessé teszi. Az készítési folyamat alatt az amiláz enzim lebontja a rizsben lévő keményítőt és glükózzá azaz cukorrá alakítja át. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen az amazakét “inkubátorban” kell tartani valahol 50 – 60 C között. Vigyázz arra, hogy a hőmérséklet ne menjen magasabbra mert az enzimek sérülhetnek, ha pedig alacsonyabb akkor előfordulhat, hogy savanyodik a lacto baktériumok jelenléte miatt.

Elkészítése nagyon egyszerű, de igényel némi felszerelést az inkubációs idő miatt. Én legtöbbször a rizsfőzőmben ( Yum Asia Bamboo ) készítem és a melegen tartó funkciót használom mert ez tökéletes hőmérsékleti zónában tartja az amazakét. Úgyszintén használtam már a  kenyér kelesztő boxot is amit egyébként a koji  készítéshez is használok ( Brod & Taylor ).

Így készítem az amazake-t rizs főzőben


Én szinte mindig Japonica típusú rizst használok a rizs porridge elkészítéséhez. Vannak olyan receptek ahol a simán (1:1) megfőzik a rizst majd vizet adnak hozzá ( ez egyébként gyorsabban le is hűti a rizst ), de én a rizs porridgeos változatot szeretem. A rizs főzőhoz adott pohár mértéket használom ( 170g nyers rizs fér bele )  ezért ez a recept nem metrikusan lesz megadva.

Amazake receptje:
  • 1 pohár nyers japonica rizs
  • 3-4 pohár szűrt víz
  • 2 pohár kome koji ( rizs koji )
  1. Először alaposan átmosom a rizst, majd a 3 pohár vízzel együtt a rizs főző segítségével porridgeot készítek belőle. Enyhén átkavarom és hagyom, hogy lehűljön 55-60 C fok közé.
  2. Hozzá adom a 2 pohár kojit majd jól elkavarom, hogy egyenletesen eloszoljon a porridgeban. Ebben az állapotban elég száraz a mix, de egy kis idő múlva már teljesen áttranszformálódik. Beállítom a melegen tartó funkcióra és egy konyharuhát terítek a tál tetejére. Nem zárom le a rizs főzőt mert úgy túlmelegedhet.
  3. Kb 6-8 órát hagyom, ezalatt az idő alatt néhányszor megkeverem közben kóstolom is, hogy elérjem a számomra megfelelő édességet.

Tradicionálisan meleg vízzel hígítva és egy kevés reszelt gyömbérrel fogyasztják Japánban. Szerintem nagyon finom fahéjasan is!

Használhatod különböző édességek, sütemények, smoothie-k édesítéséhez is, mint ahogyan mi tettük a budapesti amazake workshopon aminek a Makifood főzőiskola adott helyet.

Az amazake workshopon az összes édességhez amazakét használtunk.

Egy másik ötlet a használatához! Készíts amazake-zuke-t ami nem más mint az amazakében érlelt zöldségek, egy fajta Japán tsukemono. A készítése nagyon egyszerű. Sózd be az általad kiválasztott zöldséget éjszakára és helyezz rá súlyt. Másnap reggel öntsd le a vizet róla, itasd le majd tedd bele az amazakeba úgy, hogy teljesen elfedje. Tartsd benne 3-7 napig ( a zöldség nagyságától vagy vágásától függően ) a hűtőszekrényben, lefedve. Kóstolgasd a 3. nap után és találd meg a számodra megfelelő készültségi állapotot.

Enjoy!

8 óra után kész

Retek amazake-zuke készülőben

Ha tetszik amit csinálok kérlek kövess engem az instagrammon is, Konyhaparádé névvel találsz meg!

 

 

Amazake avagy Japán édes fermentált rizs was last modified: február 15th, 2020 by Kinga
Kinga

Share
Szerző
Kinga
Címkék: amazakekoji

Recent Posts

Glutén mentes banán torta, miso karamel

Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz?  Garantálom ez a verziót is ugyan…

3 év ago

Sake kasu & szezám kréker

Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…

3 év ago

Hojicha & amazake zabkeksz

Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…

4 év ago

Sake kasu sajttorta

Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…

4 év ago

Pihe puha sake kasu shokupan

Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…

4 év ago

Kovászos sajtos stangli

Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…

4 év ago