The English version of the butadon recipe is beneath the Hungarian post.

Ezt a receptet muszáj megosztanom veletek, ami az utóbbi időben nagy kedvencemmé vált! Ezt az egyszerű és gyorsan elkészíthető ételt Japánban ismertem meg. Elég sokat ettünk étteremben illetve “gyors kajáldákban” és ez az étel mindig és mindenhol nagyon ízletes volt. Nem beszélve arról, hogy nagyon elfogadható áron is!

A butadon, eredetét illetően Hokkaido tartományból származik. Magyarra fordítva talán rizses malac tálnak nevezhetném? ( buta=malac, don=rizstál ) Nem kell más hozzá csak pár egyszerű alapanyag ami könnyen beszerezhető még Magyarországon is. A főszereplő a malac császár ami, nagy kedvencem ( vetekszik a kacsával ). Az ismertebb változata a gyudon, ami szinte papír vékonyra szeletelt marhahúsból készül.

A japán utam alatt jöttem rá arra, hogy ha van otthon szójaszósz, mirin és sake akkor rengeteg Japán ételt el tudok készíteni. Ez az “arany hármas” a Japán étkezési kultúra fontos alappillére! A megfelelő arányban való használata kiegészítve a dashival csodákat művel az alapanyagokkal és megadja a Japán konyhára jellemző umami-val teli ízvilágot! Ha te is annyira szereted a Japán konyhát ez a pár alapanyag helyet kell, hogy foglaljon a konyhádban!

Pár szó a rizsről. Nagyon fontos a jó minőségű Japán rizs. Nem viccelek! Egyik fajta rizs sem hasonlít a kerek szemű Japonica rizshez! ( a rizottó rizs sem!! ) Ha a pénztárcád engedi vedd meg a Japánból importált, magas minőségű rizst! Figyelmeztetlek nem olcsó! ( 10-14£ 2kg!! ) Én “geek”vagyok, megveszem. Van egy változata ami úgyszintén Japonica rizs, de az USA-ban termesztik, valamivel olcsóbb ( pl Nishiki ), nem próbáltam még. A rizs előkészítése és főzése is egy fontos momentum, na de erről talán majd egy másik posztban, elég sok információt tálalsz online a helyes főzési metódusról!

Tipp a malac császár szeleteléséhez!

1. fagyaszd le a császárt 3- 4 óra hosszára, így vágd fel nagyon vékony szeletekre.

2. az én esetemben a hús a mélyhűtőben volt kb egy hete. Szeletelés előtt kivettem, hagytam kiengedni egy kicsit (2-3óra hosszát) majd nagyon vékony szeletekre vágtam.

A butadon és gyudon ízletes kiegészítője a beni shoga vagy “savanyított” gyömbér. Nem össze keverendő a sushi gyömbérrel. Tradicionálisan az umeboshi ( sózott szilva ) készítése során keletkezett lével készítik. Ázsia üzletekben meg tudod venni, vagy elkészítheted saját magad is mint ahogy én tettem.

butadon

butadon

Butadon


Ez a recept 2 főre szól.

Ha szeretnéd elkészíteni a beni shoga-t szükséged lesz:

  • 200g friss, pucolt és juliennre vágott gyömbér
  • Ume Shiso seasoning + extra szárított shiso levél
  • 2 ek cukor

A butadon-hoz:

  • 250g vékonyra vágott malac csázsár
  • 1 közepes méretű hagyma, szeletelve, cikkeire szedve
  • 1 ek juliennre vágott gyömbér
  • 3 ek szója szósz
  • 2 ek hon-mirin
  • 2 ek sake
  • 1 ek nádcukor
  • kb 180ml – 200ml dashi vagy víz
  • 2 adag főtt japán rizs
  • finomra vágott újhagyma
  1. A beni shoga elkészítéséhez megblansírozom a gyömbért forró vízben kb 2 percig majd alaposan lecsöpögtetem. Felmelegítem az ume seasoning-ot, hozzá adok kb egy kávés kanál szárított shiso levelet a cukorral együtt és infuzálom kb egy fél órát. Egy szűrőn keresztül átszűröm a gyömbérre. 3-4 nap után fogyasztható. Egy kis befőttes üvegben simán eláll hetekig a hűtőben.
  2. A butadon elkészítése nagyon egyszerű. Összekeverem a szójaszószt, mirint, sake-t, dashit és a cukrot egy nagyobb serpenyőben. Közepes lángon elkezdem forralni a gyömbérrel együtt kb 1 percig. Hozzá adom a vékony császár szeleteket majd kb 5 perc múlva a hagymát is. Addig főzöm míg a malac meg nem puhul ( kb. 15-20 perc ) és még marad alatta lé is.
  3. Ez a kb 20 perc elég arra, hogy a szósz a megfelelő konzisztenciára redukálódjon és pár kanal főzőlé maradjon alatta. Elképzelhető hogy, pótolnod kell az elpárolgott dashiból, vízből. Ne adj, hozzá több szója szószt különben túl sóssá válhat.

A kifőtt forró rizsen tálalom és kanalazok rá a finom főzőkéből is, a rizs meghálálja! Beni shoga-val és finomra vágott újhagymával a legfinomabb!

Enjoy!

butadonbutadonbutadon

 

Butadon


 

Butadon or Japanese pork rice bowl. It’s an extremely flavourful, warming comfort food, that is ready in less then half an hour and for sure it’s going to satisfy your tastebuds. Thinly sliced pork belly ( in my case ) simmered in a mildly sweet and savoury broth with onion, flavoured with dashi, served over steemed rice. Sounds good right? This dish became one of my favourite quick and easy dinner choice lately.

Gyudon is a very close relative to the butadon, that is made with thinly sliced beef instead of pork. I had it a few times while we were in Japan, it was tasty and very satisfying every time! But if I have to choose  between beef or pork in this dish l prefer pork.

While I was in Japan and tasted and tried lots and lots of food I also made a “discovery” if I can call it so! With soya sauce, mirin and sake I can make a lots of Japanese food. These are 3 basic ingredients along side with the dashi for the Japanese, makes magic with the food. Transforms it to a very tasty dish and lift it up to another level that is full of umami.

Choose a nice an evenly fatty piece of pork belly. To slice the belly:

1. put it in the freezer for about 3-4 hours or,

2. if is it in the freezer already take it out wait until it’s start a bit soften, 2-3 hours and with a very sharp knife slice it thinly.

Serve it with a very good quality steamed Japanese rice and beni shoga or “pickled ginger”. You can buy Beni shoga in any Asian shops or make it yourself as I did.

For the beni shoga:

  • 200g of fresh, cleaned ginger cut in julienne
  • Ume shisho seasoning ( the pickling liquid of the plum ) + dried shisho leaves
  • 2 tbsp sugar

For the butadon:

  • 250g thinly sliced pork belly
  • 1 medium onion, sliced
  • 1 tbsp ginger, julienne
  • 3 tbsp soy sauce
  • 2 tbsp hon-mirin
  • 2 tbsp sake
  • 1 tbsp cane sugar
  • 180-200 ml dashi or water
  • 2 portion of steamed Japanese rice
  • thinly sliced spring onion
  1. For the beni shoga, blanche the ginger for about 2 minutes and drain. Warm up the ume seasoning, add half a tsp of dried shisho and let it steep for half an hour. Pour through a fine sieve onto the ginger. Transfer into a small jar, it’s ready in 3-4 days. You can keep it in a fridge for weeks.
  2. For the pork bowl mix all the liquid ingredients in a bigger pan and start warming up on medium heat. Add the ginger and after about a minute add the pork slices too. Simmer for 5 minutes then add the onions too.
  3. Cook for a further 15-20 minutes or until the pork is nice and tender. Make sure there is a few spoonful of liquid left after the cooking. If needed add some water while cooking to replace the evaporation.

Serve on a bowl of steamed rice with some beni shoga and thinly sliced spring onions.

Enjoy!