The English version of the Zenzai, sweet azuki soup recipe in beneath the Hungarian post.

Talán eddig nem beszéltem a szenvedélyes viszonyomról  a mochival. A mochi nem más mint egy japán édesség ami hatalmas népszerűségnek örvend ország szerte. A japánok elég sok formában fogyasztják. Zenzai nem más mint édes azuki bab leves mochival szervírozva. Megmutatom hogyan készül.

Talán először pár szó a mohiról. Tradicionálisan rizsből készül, nyúlós, ragacsos, rágós textúrájú, de pont ez a jó benne, egyszerűen imádom. Lehet ez most így nem hangzik túl étvágy gerjesztőnek, de mielőtt leírod próbáld ki! Az élmény szenzációs!

A gluténes rizst ( ne zavarjon meg a neve, nincs benne glutén ) először gőzölik, sima péppé “törik+dagasztják” majd töltik, vagy nem. Volt szerencsém ezt a folyamatot végig nézni Japánban, Nara városkában ahol ez a mochi üzlet iszonyat népszerű és a sor mindig hatalmas előtte. A frissen készült mochi még meleg volt mikor kézbe kaptuk, friss azuki bab pasztával volt töltve. Mmmm…

Napjainkban már ennél egyszerűbben is el lehet készíteni a mochit. Szerencsére lehet kapni édes mochi rizslisztet vagy másnéven édes “gluténes” rizslisztet ( sweet glutinous rice flour ) ami rövid szemű mochigome rizsből készült, tökéletes mochi készítéshez.  A liszt amit én itt használok egy fajtája ennek a rizslisztnek úgy hívják, hogy shiratamako ami úgy néz ki mint egy granulátum. A másik fajta ami szintén tökéletes mochihoz az a mochiko rizsliszt. Én Londonban a Japán centrumban szereztem be, de online is rendelhető.  Magyarországon, Budapesten az Ázsiai Bt-t ajánlanám, hisz tömérdek ázsiai alapanyagot tartanak, ja és online is rendelhetsz!

Ezt a levest hol máshol mint Japánban ettem először. Gőzöm nem volt mit fogok kapni mikor megrendeltem, de kellemes meglepetés ért, nagyon megtetszett! Azt szerintem már említettem, hogy a japánok nagyon sok édességükbe belecsempészik az azuki babot. Ha követed a blogom akkor emlékezhetsz, hogy nemrégiben Dorayaki-t azaz japán palacsintát készítettem. Az Zenzai-hoz használt bab eszerint a recept szerint készült annyi különbséggel, hogy kevésbé töröm össze a babot. De ez igazából ízlés kérdése.

zenzai

zenzaizenzai

zenzai

Zenzai avagy édes azuki bab leves mochival


Ebből a receptből két adag zenzai leves lesz. Mivel én szeretem a macha-t ezért én a fele liszthez adtam belőle, de ez teljesen opcionális. A mochiba nem teszek cukrot, mert szerintem elég édes a leves.

A leveshez:

  • 300g anko
  • 300g víz
  • egy csipet fahéj  ( opcionális )

A mochihoz:

  1. Először elkészítem a mochit. Megfelezem a kimért lisztet és a vizet is, majd a víz feléhez adom a macha port és csomómentesre kavarom. Külön külön hozzá adom a folyadékokat a lisztekhez és sima masszát készítek belőlük, 1-2 perc után teljesen sima lesz. 5-6 egyforma részre osztom a rizstésztákat és golyókat formázok belőlük, így 10-12 darab golyót kapok belőle.
  2. Vizet forralok és először a fehéret főzöm meg. Kb 3 percig forralom majd miután a víz tetejére emelkedtek további egy percig. Így járok el a zölddel is. Mindkettőt jeges vizbe rakom míg a elkészítem a levest.
  3. Egy kisebb lábasba mérem az ankót és a vizet, adok hozzá egy csipet fahéjat és felforralom. Hozzá adom a mochit, hogy felmelegedjen.
  4. Kisebb tálkában szervírozom.

Élvezd ezt az egyszerűen elkészíthető finom édes desszert levest a nap bármelyik időszakában. Hidd el imádni fogod!

Enjoy!

Ha tetszik amit csinálok és szereted a receptjeimet, kérlek iratkozz fel a hírlevélre és kövess engem Instagrammon és Facebookon is!

Zenzai, sweet Japanese azuki bean soup with mochi


I first had this beautiful, tasty sweet dessert soup in Japan, while we were there last October.  When I ordered it I had no clue what I was going to get, but being adventurous I was ready for anything. It tasted wonderful and I fell in love with this yummy sweet soup with a hint of cinnamon and chewy, sticky mochi inside. Sounds good, doesn’t it?

If you are following my blog, you probably have seen that I made dorayaki a few post before. For this zenzai soup I used the same method as making anko ( sweet azuki bean ), as a base just I didn’t break the beans as much.

About flour choice. I have used Shiratamako glutinous rice flour ( granulated, see picture above ), but Mochiko will also do it,  if you don’t find Shiratamako. Both rice flours are glutinous rice flour or sweet rice flour and makes a very good mochi.

For the half of the rice flour I added macha powder, but it’s optional.

For the mochi:

For the soup:

  • 300g anko
  • 300g water
  • 1 pinch of cinnamon
  1. First, make the mochi. Mix the water with the rice flour and make a smooth paste. If you like to use the macha half the flour and water and add the it. Form 10-12 small balls and boil them in water for about 3-4 minutes and an extra minute after as they come up to the top of the water. Start with the plain mochi. Place them in ice cold water.
  2. Measure the anko and the water in a pan and start warming it up. Add a pinch of cinnamon. When it is hot, add the mochies and let the warm up too.
  3. Serve them in a small bowl.

Enjoy this tasty sweet dessert soup any time of the day!

If you like what my recipes please subscribe and follow me on Instagram and Facebook.