Nikuman vagy húsos gőzölt gombóc a japán megfelelője a kínai baozi-nak. A kelt tésztából készült gombócok általában hússal vannak töltve, de készülnek zöldséges vagy édes változatban, sőt népszerű töltetlenül is. Egytől egyig mind nagyon ízletes harapnivaló úton, útközben vagy dim sum-ként.
Tudtad, hogy eredetileg az ázsiai gőzgombócokat kovásszal készítették? Sok tradícionális pékségben még ma is kovásszal készítik, viszont a nagy népszerűségnek köszönhetőnek a legtöbb helyen áttértek az élesztős változatra.
A gőzgombócok eredete Kínába vezet vissza, már évszázadokkal ezelőtt is készítették. Talán legismertebb fajtája a char siu vagy bbq disznóhúsos töltelék, ami bevallom nekem is nagy kedvencem. Mivel még frissek a japán élmények, úgy döntöttem a japán nikuman verziót készítem el.
A recept nagyon jól variálható. Készítheted vegetáriánusan ( akár vegán ), édesen, vagy teljesen simán a töltelék kihagyása nélkül is. Sok helyen Ázsiában így is árulják az utcákon, pékségekben mint a mindennapi kenyeret köret variációként rizs helyett.
A régi Japánban nem lisztet használtak a kovász elkészítéséhez hanem rizst. Egyes tradicionális helyeken még ma is fellelhető az egyik legfinomabb édes, azuki babbal töltött „zsömlécske” az an pan amit volt szerencsém megkóstolni az ottlétünk alatt! Na de erről majd részletesebben egy későbbi posztban…
A receptből kb 13 gombóc lesz, készítheted kisebbre, nagyobbra kedved szerint viszon eltérés lehet a gőzölési idő hosszában. A lisztet ázsiai boltokban be tudod szerezni, de használhatod a Marriage’s mill kanadai erős lisztjét is illetve sima liszttel is jó éredmény érhető el. Többek között próbáltam még kínai alacsony glutén tartalmu lisztet is ( snow flour ) hasonlo jó eredményekkel. Ezeket a liszteket teszteltem ennél a receptnél. Ha másfajta lisztet használsz elképzelhető, hogy a folyadék mennyiséget kissé változtatnod kell.
Szükséged lesz egy gőzölőre is! Ajánlom a bambusz gőzölőt ami ad egy jellegzetes illatot is a gombócoknak. Én wokot használok, abban melegítek vizet a gőzölő alatt, tökéletes kombó.
A tésztához:
A töltelékhez:
Ha vegetáriánusan szeretnéd elkészíteni nézd meg a tofu&shitake gombás tölteléket vagy az édes azukibabos tölteléket itt. Isteni töltelék mindkettő, és szuperül működik ezzel a finom puha gőzgombóccal.
Frissen, még melegen a legjobb! Szeretem szója szósz és mirin keverékébe mártogatni! Annyira ízletes, hogy nehéz abba hagyni az evését!
Próbáld ki többfelé töltelékkel mint ahogyan mi is tettük egy szuper nap keretében itt Cambridgeben…
Enjoy!
Ha szereted a receptjeimet és tetszik amit csinálok, kövess engem Instagrammon és Facebookon is!
Nikuman or meaty buns are the Japanese version of the Chinese baozi. These fluffy, soft buns originated from China, where they are traditionally made with sourdough. Some bakeries still use the original recipes, but due to increased demand they start using yeast instead.
This recipe was developed and got better and better with every try until I found the formula that I really like. I wanted to create a recipe that I had in Japan in our recent trip. The dough light and fluffy, the filling tasty and very juicy. Now I can tell I’m 99,9% satisfied… but there is always room for improvement…
In this recipe I’m using a Korean high gluten quality wheat flour, that I really like. I have also tried Marriage’s very strong Canadian flour and some Chinese soft bun flours too. The recipe works with plain flour too. I adjusted the liquid quantities to make a nice medium hard, but not sticky, easily workable dough. If your flour choice is different please adjust the liquid quantity too.
If you are vegetarian, you could try my shiitake & tofu filling or the sweet azuki bean filling.
You are going to need a steamer. I have a bamboo one and I love it, perfect combo with a wok.
For the the dough:
For the filling:
I love them dipped into some soya & mirin mixture. They are extremely delicious, it is hard to stop eating them…
Try them with different fillings like we did…
Enjoy!
If you like what I’m doing please follow me on Instagram and Facebook too!
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…