Elképzelhető, hogy egyszer elkészítem majd a saját soba ( ejtsd: szóba ) tésztámat, de addig is itt az egyszerűbb változata ennek a csodálatos és tradicionális fogásnak.
A soba tészta nem más mint hajdina tészta ami eredetét illetően Japánból származik. A kézzel készített kézműves tésztát akár évtizedekig is tökéletesíti a soba mester, hogy aztán a tradícionális ízekre vágyó, szürcsölő vendégeit teljesen lenyűgözze. Az étterem puritán de ugyanakkor harmonikus, melegséget sugárzó pár asztalos meghitt kis helyiség ahol a fából készült asztalok nem magasabbak mint egy kis sámli. Már az utcán lehet érezni a frissen készült dashi és a szója szósz alapú mártogató illatát keveredve a frissen sült tempurával. Összetéveszthetetlen. Japán illata…
Kihagyhatatlan élmény ha Japánban jársz! Ez ez ő tésztájuk amire nagyon büszkék! Teljesen meg is értem, hiszen ebben a tésztában benne van a történelmük és a kultúrájuk. Télen vagy nyáron, reggel, délben vagy este a nap bármely szakaszában üdítő étel.
A zaru soba vagy hideg hajdina tészta magában is egy ízletes tészta. A következő szintre a tökéletes egyensúlyban lévő tsuyu azaz dipping szósz emeli ami szintén hideg. A tsuyu mártogatót már korábban is használtam a kamo nanban ( kacsa soba leves ) receptemnél. A zaru soba neve az Edo periódusból származik és a bambusz kosárról ( zaru ) kapta a névét amiben általában szervírozzák is a soba tésztát.
Mivel csupán pár alapanyag szükséges az elkészítéséhez, használd a legjobbat ami számodra elérthető. A kaeshi és a dashi recepteket a korábbi posztjaimban tálalod meg.
Két főre szükséged lesz:
A tsuyu-hoz:
Már csak annyi a dolgod, hogy szervírozd a tésztát a hideg dipping szósszal amibe kedved szerint tehetsz a wasabiból és a finomra vágott újhagymából. Mártogasd bele a tésztát kb félútig és nemtörődve senkivel szürcsöld kedvedre…
Önts a mártogató szószos edényedbe a forró tészta főző levéből, hogy felhígítsd a mártogató szószt és idd meg a finom hajdina teát! Ezt sobaya-nak hívják ami a tradiciónális útja a zaru soba fogás befejezésének.
Enjoy!
I feel great respect towards the soba masters. Perfecting the knowledge of the soba noodle making for long years, resulting happly slurping costumers in the tiny wooden tabled restaurant. The aroma of the fresh dashi based tsuyu and the fresh fried tempura is very inviting, you could smell it even on the street, meters away from of the traditional soba restaurant.
Did you know that slurping in Japan is totally normal when you eat noodles? First I surprised when I heard, but then I got use to the noise that our “neighbours” were doing while slurping with a big satisfaction.
Maybe one day I will do my home made soba noodles, but for now I use a high quality soba noodles from Japan. You can buy this tasty noodles in nearly every Asian grocery store. This recipe needs only a few ingredients, so make sure that you buy the best quality you can.
The zaru soba itself are cold soba noodles with a cold dashi based dipping sauce aka tsuyu served on the zaru which is the bamboo basket. Simple dish but very tasty, this is Japan’s favourite dish.
For the zaru soba you will need for two people:
For the dip:
Dip your cold noodles half way in your tasty dip and don’t forget to slurp it too!
To make soba tea, pour some cooking liquid into your dipping cup to dilute your tsuyu and enjoy the delicious tea. This called sobaya and this is the traditional way to finish eating soba noodles.
Enjoy!
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…