Egyszerűség, harmónia, letisztultság, minőségi alapanyagok, változatosság… ez mind elmondható a Japán konyháról, pont ezt szeretem benne, gyorsan és egészségesen elkészíthető fogások jellemzőek rá. Biztonsággal elmondhatom, hogy a kedvenc konyhám, gondoljunk csak a sushira ( élek halok érte), vagy a miso levesre a tofura vagy az újabban felkapott Kobe ( Wagyu) marhára vagy az évszázados hagyományok alapján elkészített savanyított zöldségekre vagy a híres bento boxokra. Ki ne szeretné ezeket? Csak, hogy egy párat említsek. És persze itt van a gyoza a házi készítésű tésztába burkolt finomság amit aztán ízletes mártogató szószokkal élvezhetünk.
Ma ezt a szuper receptet szeretném megosztani veletek ami garantáltan mindenki kedvencévé fog válni. Nem mondom, hogy nem időigényes a tészta lapocskákat elkészíteni, viszont én kifejezetten élveztem és higgy nekem az íz élmény mindenért kárpótol. Ázsiai boltokban egyébként meg lehet venni a gyoza tésztát és ezzel lényegesen lerövidül az elkészítési idő.
Keverő tálba mérem a liszteket és a sót majd apránként adom hozzá a forró vizet és közben keverem. Mikor már majdnem összeállít és nem túl forró, kézzel gyúrom kb 10 percig amíg szép sima tésztát kapok. Letakarom a tálat és egy órát pihentetem.
Miközben a tészta pihen elkészítem a tölteléket:
Egy közepes méretű tálban összekeverem az összes hozzávalót, letakarom és vissza teszem a hűtőbe.
Az egy óra letelte után ketté vágom a tésztát és két kb 20 -20cm-es rudat formázok belőle. Minden rudat 16 egyforma darabra vágom, majd gombóc szerűséget formázok mindegyikből. Kilapítom a tenyeremmel és egy nyújtófa segítségével kinyújtom őket kör alakúra és nagyon vékonyra.
A különbség a Japán gyoza és a kínai testvére között, hogy a Japán tésztája vékonyabb és maga a gyoza nagyobb is, általában mellék fogásként fogyasztják míg a kinai tésztája vastagabb és ők fő fogásként is találják.
Lisztezett tányérra teszem őket egymásra úgy, hogy mindegyiket jól meghintem liszttel, hogy ne ragadjanak össze. Miután megvan a 32 kis korong ( kb 10cm átmérőjű ) elkezdem megtölteni őket. Mindegyikbe egy evőkanálnyit teszek, megvizezem a széleit majd összehajtom őket a képen látható módon. Persze a hajtogatási módszerem nem igazán eredeti, van még rajta gyakorolni való, de ez az ízén nem változtat.
A gyoza elkészítésének négy módja lehetséges : főzhetjük lobogó vízben, gőzölhetjük, kisüthetjük bő olajban vagy serpenyőben kevés olajon. Én az utóbbit választom ennek neve yaki-gyoza.
Olajat melegítek egy nagyobb serpenyőben majd bele teszem a gyozákat és addig sütöm őket míg szép aranybarna nem lesz az aljuk, közben nem mozgatom őket. Vizet öntök a serpenyőbe és lefedem, gőzölőm pár percig amíg a tészta elkészül.
A kedvenc mártogató szószomba , szója szósz, mirin és szezám olaj keverékébe mártogatom.
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…
Hozzászólások megtekintése
Wunderbar
Danke schön:)
Nagyon tetszik! Lenne pár kérdésem.
1. Ez egy tojás nélküli tészta. Nem kell hozzá durumliszt?
2. Lehetséges tésztagéppel kinyújtani és pogácsaszaggatóval kivágni a köröcskéket?
Kedves Péter, köszönöm szépen. Nem, nem szükséges hozzá durum liszt, a tészta tökéletesen összeáll és könnyen kezelhető.
Igen, természetesen kinyújthatod tészta géppel is, megjegyzem én is készítettem már így. ? a maradék újra nyújtható,( 20 percet pihentetem a tésztát mielőtt újra nyújtanám)
Üdv, Kinga
Köszönöm!
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi vizet kell alá önteni ha meg sütöttem? Mennyire legyen vízben? Köszönöm
Szia Aniko, kb egy 80-100ml-t löttyentenék alá. 👌😊