The English version of My koji experiments is beneath the Hungarian post.
Koji! Talán hallottál már róla de ha még nem itt az alkalom, hogy egy kicsit közelebbről megismerkedj vele.
Az elmúlt egy évben sokat kísérleteztem vele és készítettem finom és egészséges ételeket a használatával. Még mindig tanulom, de ahogyan egyre többet tudok róla annál érdekesebbnek tálalom és többet akarok tudni róla!
Na de mi is az a koji? … tradícionális japán alapanyag egy fungi, tudományos nevén aspergillus oryzae. A koji spóráit a gőzölt rizs felületére szórva ( legáltalánosabb, de lehet szinte bármilyen gabona és hüvelyes ami keményítőt tartalmaz ) és egy bizonyos ideig inkubátorodban tartva éri el a megfelelő állapotot további használatra. Ezután a kome koji ( rizs esetében ) kész a további felhasználásra. Ebben a posztban innentől válik számunkra érdekessé…
Ha szereted a Japán ételeket szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy már ettél is belőle. Na nem egy az egyben értem. Tudtad hogy ez felelős a miso, szója szósz, sake, mirin és még sok japán étel és ital létezéséért?
A kojival készültek mind fermentáción azaz erjedésen mennek keresztül lacto bacillus segítségével. A folyamat eltarthat kezdve pár naptól akár egészen hosszú évekig . A transzformáció csodálatos!
Az koji utazást érdemes ezekkel a több évszázados természetes japán receptekkel, névszerint a shio ( só ) és shoyu (szója szósz ) kojival kezdeni. Ez a két igen változatos ízesítő & marinád puhítja a húsokat előcsalogatja az umami ízt és a kellemes édességet a különböző ételekből. Igazi különlegesség és nagyon egyszerű elkészíteni!
Mindkét esetben nagyon fontos a tisztaság. Én befőttes üveget használok, előtte alaposan kimosom és csírátlanítom forró vízben. Minden alkalommal használj tiszta kanalat, amikor megkavarod a fermentációs időszakban és akkor is amikor veszel ki belőle. A fermentáció eltarthat 8-10 napig, ez függ a konyhád hőmérsékletétől ( nyáron hamarabb elkészül ) és a kojid frissességétől is.
A shio kojihoz:
A shoyu kojihoz:
Már el is kezdheted használni! Tartsd hűtőben, lefedve.
Az íze tovább fog érni és átalakul egy csodálatos édeskés, univerzális aktív izbombává! Szinte mindent tudsz vele ízesíteni, marinálni, finom saláta dresszingként és tökéletes tsukemono-k készítéséhez is!
Ha követed a blogom a következő posztomban bemutatok pár egyszerű receptet a shio és shoyu koji használatáról.
Kövess engem Instagrammon is, ott rendszeresen posztolok a különböző tevékenységeimről.
Enjoy!
You have may heard about koji, but if not, let me introduce this versitile, super powerful, centuries old Japanese secret!
But what is this humble little organism? I’m not going into a detailed scientific description, it is enough to know for now that koji is a fungi ( a mold ) called aspergillus oryzae that responsible for the fundamentals of the Japanese cuisine. If this mold didn’t exist there would be no miso, soya sauce, sake, shochu, mirin, amazake… just to mention a few. The steamed rice inoculated with the spores of the aspergillus oryzae, kept in an incubated chamber to let the rice ( or legumes, grains ) ferment. The end result is the kome aka rice koji which I use in this recipe to make shio ( salt ) and shoyu ( soya sauce ) koji.
I started my koji journey nearly a year ago as we came back from Japan. I brought back some dried koji rice and I made my first miso. After a couple of failures, I felt more curious about it and this made me want to explore and experience more! Now I have a few different batches of miso waiting to be ready in my „fermentation station”.
To make these tasty marinades you don’t need a lot of ingredients but you will need patience. The fermentation time is somewhere between 8-10 days at room temperature. You need to make sure that your equipment and tools that you use to make them are spotlessly clean and sanitised!
They are very easy to make and you can use them as marinades, dressings, they are great as a substitute of salt or to make a quick tsukemono.
For the shio koji:
For the shoyu koji:
Now they are ready to use! Keep them in a refrigerator covered. Enjoy!
Follow my blog and in my next post I will show you how I’m using these tasty Japanese seasonings! To be continued…
Did you know that you can follow me on Instagram too where I post regularly about my activities.
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…