Talán eddig nem beszéltem a szenvedélyes viszonyomról a mochival. A mochi nem más mint egy japán édesség ami hatalmas népszerűségnek örvend ország szerte. A japánok elég sok formában fogyasztják. Zenzai nem más mint édes azuki bab leves mochival szervírozva. Megmutatom hogyan készül.
Talán először pár szó a mohiról. Tradicionálisan rizsből készül, nyúlós, ragacsos, rágós textúrájú, de pont ez a jó benne, egyszerűen imádom. Lehet ez most így nem hangzik túl étvágy gerjesztőnek, de mielőtt leírod próbáld ki! Az élmény szenzációs!
A gluténes rizst ( ne zavarjon meg a neve, nincs benne glutén ) először gőzölik, sima péppé „törik+dagasztják” majd töltik, vagy nem. Volt szerencsém ezt a folyamatot végig nézni Japánban, Nara városkában ahol ez a mochi üzlet iszonyat népszerű és a sor mindig hatalmas előtte. A frissen készült mochi még meleg volt mikor kézbe kaptuk, friss azuki bab pasztával volt töltve. Mmmm…
Napjainkban már ennél egyszerűbben is el lehet készíteni a mochit. Szerencsére lehet kapni édes mochi rizslisztet vagy másnéven édes „gluténes” rizslisztet ( sweet glutinous rice flour ) ami rövid szemű mochigome rizsből készült, tökéletes mochi készítéshez. A liszt amit én itt használok egy fajtája ennek a rizslisztnek úgy hívják, hogy shiratamako ami úgy néz ki mint egy granulátum. A másik fajta ami szintén tökéletes mochihoz az a mochiko rizsliszt. Én Londonban a Japán centrumban szereztem be, de online is rendelhető. Magyarországon, Budapesten az Ázsiai Bt-t ajánlanám, hisz tömérdek ázsiai alapanyagot tartanak, ja és online is rendelhetsz!
Ezt a levest hol máshol mint Japánban ettem először. Gőzöm nem volt mit fogok kapni mikor megrendeltem, de kellemes meglepetés ért, nagyon megtetszett! Azt szerintem már említettem, hogy a japánok nagyon sok édességükbe belecsempészik az azuki babot. Ha követed a blogom akkor emlékezhetsz, hogy nemrégiben Dorayaki-t azaz japán palacsintát készítettem. Az Zenzai-hoz használt bab eszerint a recept szerint készült annyi különbséggel, hogy kevésbé töröm össze a babot. De ez igazából ízlés kérdése.
Ebből a receptből két adag zenzai leves lesz. Mivel én szeretem a macha-t ezért én a fele liszthez adtam belőle, de ez teljesen opcionális. A mochiba nem teszek cukrot, mert szerintem elég édes a leves.
A leveshez:
A mochihoz:
Élvezd ezt az egyszerűen elkészíthető finom édes desszert levest a nap bármelyik időszakában. Hidd el imádni fogod!
Enjoy!
I first had this beautiful, tasty sweet dessert soup in Japan, while we were there last October. When I ordered it I had no clue what I was going to get, but being adventurous I was ready for anything. It tasted wonderful and I fell in love with this yummy sweet soup with a hint of cinnamon and chewy, sticky mochi inside. Sounds good, doesn’t it?
If you are following my blog, you probably have seen that I made dorayaki a few post before. For this zenzai soup I used the same method as making anko ( sweet azuki bean ), as a base just I didn’t break the beans as much.
About flour choice. I have used Shiratamako glutinous rice flour ( granulated, see picture above ), but Mochiko will also do it, if you don’t find Shiratamako. Both rice flours are glutinous rice flour or sweet rice flour and makes a very good mochi.
For the half of the rice flour I added macha powder, but it’s optional.
For the mochi:
For the soup:
Enjoy this tasty sweet dessert soup any time of the day!
Glutén mentes banán torta, miso karamellel? Jól hangzik igaz? Garantálom ez a verziót is ugyan…
Ha követed a blogom akkor a sake kasu-ról vagy sake lees-ről már olvastál a korábbi…
Hojicha tea porral ízesített amazake zabkeksz! Jól hangzik igaz? És ha még azt is elárulom,…
Ime egy másik ékes bizonyíték arra, hogy a sake kasu mennyire egy sokoldalú alapanyag. Ha…
Talán most a pihe puha kifejezések kívül nem értesz semmit a címből, semmi gond nyomban…
Ugye senkinek nem kell bemutatnom mi az a sajtos stangli? Míg otthon laktam Magyarországon nagy…